Internet według Doroty, czyli subiektywny przewodnik po ciekawych stronach WWW
Blog > Komentarze do wpisu
Etykieta z pianką
 

"Pełne piwo słodowe kuracyjno odżywcze, na cukrze" z Browaru Gambrinus w Będzinie. Piwo Stołowe z Częstochowy. Eksportowe z Kołomyi. "Dubeltowe. Obciąg browaru" z Łucka. Cesarskie z Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu (w wersji niemieckiej Kaiser-Bier), Zdrój Żywiecki. Piwo Marcowe z tegoż (właściwie dlaczego Marcowe?). Zbąszyńskie jasne, Zdrój mieszczański i Zdrój tarnowski (te ostatnie z browaru książąt Sanguszków w Tarnowie), Żurawinowe z Sokółki. Albo piwo Bok z browaru "Przywalicha" - Amalia Goldberg (opatrzone napisem: "uprasza się flaszki stojąco przechowywać").
Wszystko to znalazłam na na stronie Polskie etykiety z piwa do 1945 roku. Sporo ich tutaj, jest co oglądać. Wzory ciekawe, napisy też, różnojęzyczne - bo są i niemieckie, i rosyjskie (w zależności od tego, w jakim zaborze znajdował się browar). Opisujące piwo, ale nie tylko. Na etykiecie browaru klasztornego w Szczyrzycu można zapoznać się z wynalazkiem dyrektora browaru, pana "Eugenjusza Czernego", czyli z termosyfonem. "Syfony sprzedaje po bardzo niskiej cenie razem z armaturami sam wynalazca, gdzie można wszelkie informacje tyczące się tych aparatów zasięgnąć", i dalej, że wynalazku nie można naśladować bo to patent pana Czernego. "Kto udowodni takie przestępstwo ten otrzyma całe wynagrodzenie, jakie z ew. procesu osiągnięte zostanie, co bardzo poważną kwotę stanowi".
Po wojnie wszystko się uprościło. Na innej polskiej stronie w zarysie historii polskich etykiet wspomniany jest powojenny "okres standartów", kiedy to dopuszczono tylko trzy wzory nalepek (piwo słodowe, jasne pełne i ciemne). Zubożało słownictwo i wzornictwo, choć jak to widać obecnie - nie na zawsze.
sobota, 17 czerwca 2006, dogin
Tagi: ciekawe

Polecane wpisy

Komentarze
2006/06/21 11:38:51
Sliczna strone z nalepkami obejrzalam. Znalazlam kilka znajomych i rodzinnych nazwisk tak przy okazji. Pozwolilam sobie podac ten link do strony o nalepkach wraz z adresem Twojego bloga na Forum Smadnego Mnicha. Bo my tez piwo lubimy o piwie wspominamy miedzy innymi (sprawami, tematami). Pozdrawiam - Anka
-
2006/06/22 00:44:14
Pozdrowienia :-)
A co się pija w Australii? Jakieś ciekawe odmiany piwa występują?
-
2006/06/22 11:15:45
Piw roznych dobrych jest wiele. Typowo australijskich, ale tez i europejskie piwa rowniez. Zaraz Ci jakis link podesle jak znajde. Wspaniale sa natomiast stare puby z piwem wlasnego wyrobu i z urzadzeniami do tego na widoku publicznym.
Pozdrawiam - Anka
-
2006/06/24 00:53:07
Poslalam Ci link do gazetowej skrytki. Czy doszedl? Pozdrawiam - Anka