Internet według Doroty, czyli subiektywny przewodnik po ciekawych stronach WWW
Blog > Komentarze do wpisu
Jaja malowane

Pisanki (Poland)

Ja wiem, że mówienie o pisankach w czas Świąt Wielkanocnych to nic oryginalnego, ale wcale nie muszę być oryginalna.
"Pisankami inaczej" ludność handluje obecnie na Allegro. Wśród tutejszych ofert dostrzegłam: "Szczęśliwe jajko porcelanowe" (ciekawe czy są też nieszczęśliwe?); duża pisanka ażurowa na gęsim jaju!!!; Magic Egg; szydełkowe ubranka dla jajek na Wielkanoc; krokodyl w jajku; jajka na patyku; strusie jajka koronkowe; jajka przepiórcze jak prawdziwe; jajko niespodzianka; Czarne jajka z marmuru; jajo szklane, porcelanowe, drewniane...
W serwisie pisanki.art.pl: współczesne pisanki artystyczne, ze strusich jaj. Wśród malujących jest Magdalena Abakanowicz, Henryk Chmielewski (czyli Papcio Chmiel), Edward Lutczyn, Henryk Sawka.
Jaja porcelanowe, bogato zdobione, z carskiego dworu: Russian Imperial Easter Eggs. Do dekoracji raczej niż świątecznych obrzędów.
I dla kontrastu coś bliższego naszej tradycji. Za serwisem Pisanki.pl, z Encyklopedii Staropolskiej Zygmunta Glogera: „Farbują jaja w brezylii czerwonej i sinej, w odwarze z łupin cebuli, z kory dzikiej jabłoni, listków kwiatu malwy, kory olszowej, z robaczków czerwcem zwanych, w szafranie, krokoszu itd. Rysują jajko rozpuszczonym woskiem, aby farba miejsc powoskowanych nie pokryła. Rysowanie zowią «pisaniem», stąd nazwa «pisanki», tak jak dawnych «dzbanów pisanych» (...) Upowszechnione desenie mają swe nazwy od wzorów i podobieństw, rysują więc w gałązki, w drabinki, w wiatraczki, w jabłuszka, w serduszka, w kurze łapki itd. Jako narzędzi do pisania używają szpilek, igieł, kozików, szydeł, słomek i drewienek".
Ładne rzeczy dzięki tym zabiegom wychodziły. Ze zbiorów warszawskiego Muzeum Etnograficznego: pisanki robione techniką rytowniczą; techniką batikową (ścierany wosk) oraz kurpiowskie.
A także równie piękne łemkowskie.

Wesołych Świąt Wielkanocnych życzę!
piątek, 06 kwietnia 2007, dogin
Tagi: etnografia

Polecane wpisy

Komentarze
2007/04/07 09:13:33
Ciekawy blog . Zapraszam do mnie elektroniczne.blox.pl/
Pozdrawiam serdecznie :) oraz Wesołych świąt !
-
2007/04/08 19:52:58
Fascynujacy blog, na pewno bede tu zagladac!
Pozdeawiam i Wesolych Swiat
-
2007/04/09 17:08:19
linki sa odwrotnie - zamien miejscami pisanki batikowe (pisane woskiem) i drapanki!
-
2007/04/10 16:41:26
jeden antropolog w radio powiedział, że te w 'kurze łapki' to na cześć boga-orła.
-
2007/04/10 21:46:44
...Orła z Wisły, czyli Małysza
:-)

D.
-
2008/02/07 15:18:47
Łemkowskie i huculskie są najpiękniejsze!