Internet według Doroty, czyli subiektywny przewodnik po ciekawych stronach WWW
Blog > Komentarze do wpisu
Niemcy patrzą na Warszawę

Niemieccy żołnierze przygotowują Goliata

Jak wyglądało Powstanie Warszawskie od niemieckiej strony? Zbiór takich fotografii można obejrzeć na Wikimediach. Sceneria jak na powstańczych zdjęciach - warszawskie ulice i barykady. Na ich tle żołnierze w panterkach, relaksujący się po ciężkiej robocie na papierosie, przygotowujący nafaszerowanego materiałami wybuchowymi zdalnie sterowanego Goliata (na które powstańcze stanowisko go zaraz potem posłali?), podpalający miotaczami to co jeszcze nie runęło; SS-mani wsród ruin, ich sprzymierzeńcy Kozacy. I to, co równało z ziemią Warszawę: wielkie działa oraz "krowy" z poswieceniem załadowywane przez obsługę. Między tymi zdjęciami - scena wyjścia z kanału - już na terenie zajętym przez Niemców.
Fortografie udostępniane przez Wikimedia tak naprawdę pochodzą z niemieckiego archiwum państwowego - Bundesarchiv. To pokaźny zbiór, dotyczący różnych okresów - wojny (sporo materiałów z różnych frontów) i pokoju. Stamtąd jeszcze jedno powstańcze zdjęcie - oryginalnie zatytułowane Warschau - das Ende einer Rebellion. To polscy negocjatorzy warunków kapitulacji i wyprowadzenia ludności cywilnej.
I jeszcze filmowa Kronika niemiecka - która powstanie opisuje z tej samej perspektywy, pokazując jak celnie żołnierz niemiecki strzela, jak dzielnie walczy SS i jak obficie dymi bomardowana Warszawa.
niedziela, 02 sierpnia 2009, dogin

Polecane wpisy

Komentarze
2009/12/21 08:12:43
Polecam pograc w erepublik! Zaje*ista gierka ; Troche o grze: pokazywarka.pl/0g0zgn/

Zapraszam ;)
Zarejestrujcie sie a udziele WAM pomocy!