Internet według Doroty, czyli subiektywny przewodnik po ciekawych stronach WWW
Blog > Komentarze do wpisu
Sprostowanie do historii


Taki czas nastał, że się różne fakty z przeszłości prostuje, gmatwa, interpretuje i reinterpretuje. I skoro już tak się dzieje, to ja też postanowiłam coś sprostować. Konkretnie - to, co znalazłam w opisywanych trzy notki niżej zasobach Bundesarchiwum.
Dwie fotografie spośród znajdujących się tam niemieckich zdjęć z Powstania Warszawskiego, z wychodzącymi z miasta po kapitulacji powstańcami, zostały włączone do podkategorii "Freiwillige anderer Nationalitäten in der Wehrmacht". Innymi słowy, wrzucono ich do jednego worka z ochotniczymi formacjami innych narodowości w Wehrmachcie. Powód? Widoczne na zdjęciu niemiecka broń i niemiecki pas.
Rozumując w ten sposób i analizując jedynie pochodzenie broni i umundurowania, należałoby do tej kategorii zaliczyć większość powstańców. Niemiecki hełm, mundur czy karabin (że już o takim transporterze opancerzonym nie wspomnę) widnieją na wielu archiwalnych zdjęciach z walczącej Warszawy. Tyle że po "naszej" stronie barykady występowały w komplecie z biało-czerwonymi emblematami (zresztą widocznymi i na tych dwóch fotografiach).
Tą subtelną różnicę między mundurem z opaską i bez, jak też inne podobne szczegóły, opisałam w liście do Bundesarchiwum. Podrzuciłam im też trochę linków do polskich zdjęć, aby łatwiej tą powstańczą specyfikę zobrazować.
Odpisali. Obiecali poprawić. I poprawili, zmieniając kategorię na "jeńców wojennych".
Różnica zasadnicza. To taki mój mały wkład w prostowanie historii i dokształcanie archiwistów.
czwartek, 10 września 2009, dogin

Polecane wpisy