Internet według Doroty, czyli subiektywny przewodnik po ciekawych stronach WWW
Blog > Komentarze do wpisu
Kościoły w skale wykute

Kościół św. Jerzego (Bet Giorgis). (fot. Franck Zecchin)

Zazwyczaj powstawały tak: kamień na kamieniu, cegła na cegle. Ale były wyjątki. Bo zamiast mozolnie wznosić ściany, wykuwano budowle w skale - wgryzając się w nią (czasem wykorzystując naturalne wydrążenie - np. jaskinię), albo obciosując jednolitą bryłę tak, by wyłoniła się z niej cała budowla.
Tak właśnie powstawały niezwykłe XII-wieczne kościoły w etiopskiej Lalibeli (zawdzięczającej swą nazwę władcy o tym imieniu). Jest ich dwanaście, legenda głosi, że przy ich wznoszeniu pomagali aniołowie. Jedna z tych świątyń to widniejący powyżej kościół św. Jerzego, monolit wyciosany w skale, o podstawie na głębokości piętnastu metrów, na planie krzyża.
Rzeczywiście, są niezwykłe. Warto pooglądać galerię w serwisie Sacred Destinations. Na zdjęciach: czerwonawe ściany skalnych kościołów, malowidła, płaskorzeźby, greckie krzyże. I - równie niezwykłe twarze kapłanów, jakby z innej niż nasza epoki.
I inna podobna galeria: podróżnika Galena R. Frysingera, który przemierzył Etiopię i w Lalibeli sfotografował m.in. właśnie skalne świątynie. 
Blisko jest Boże Narodzenie, więc jeszcze nagranie z YouTube: etiopska pieśń o narodzinach Zbawiciela.

poniedziałek, 14 grudnia 2009, dogin
Tagi: architektura

Polecane wpisy

Komentarze
2009/12/25 12:22:57
Pogodnych świąt, Doroto
-
2009/12/28 16:44:46
Ciekawe, mało znane miejsce.