Internet według Doroty, czyli subiektywny przewodnik po ciekawych stronach WWW
RSS
środa, 29 sierpnia 2018
Z Syberii do Afryki

Wyszły z Armią Andersa, trafiły do Afryki. Zobacz film o polskich dzieciach w Afryce >>>

 

czwartek, 10 sierpnia 2017
Rok 1934. Powódź stulecia

Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

- Z dachów zatopionych domów zagrożeni ludzie wyciągają ręce prosząc o ratunek, którego nie można im udzielić. Płyną całe domy porwane przez nurt, zniszczone mosty, snopy zbóż, kołyski z dziećmi... - opisywali reporterzy "Ilustrowanego Kuryera Codziennego". 

Opisy tych dramatycznych wydarzeń, jak i same zdjęcia - świetnie ilustrujące grozę tamtych wydarzeń, jak i ogrom zniszczeń, znajdziecie w materiale: Gdy domy rzekami płynęły. Powódź stulecia w Małopolsce [ZDJĘCIA ARCHIWALNE]

A najbardziej zastanawiające jest to, że opisując kolejne, współczesne powodzie, piszemy o tych samych miejscach... 

Tagi: historia
11:39, dogin
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 11 lipca 2016
Wiejscy muzykanci

AMW_X_092

Nagrania audio i wideo, wywiady, archiwalne zdjęcia - to wszystko gromadzi Fundacja Muzyka Odnaleziona. Większa część tych zbiorów to kolekcja Andrzeja Bieńkowskiego, niestrudzonego badacza i rejestratora tradycyjnej kultury. 

Warto posłuchać tych dawnych rytmów.

 

wtorek, 19 stycznia 2016
Kraków pod okupacją. Afisze

Afisz (Archiwum Narodowe w Krakowie)

Nakaz zdania odbiorników radiowych, nart, rowerów. Zakaz wstępu na Rynek Główny i Planty dla Żydów. Godzina policyjna. To tylko niektóre tematy, o których niemieckie władze okupacyjne powiadamiały mieszkańców za pośrednictwem wywieszanych na murach afiszy.

Galerię takich właśnie afiszy, pochodzących ze zbiorów Archiwum Narodowego w Krakowie, można zobaczyć TUTAJ >>>

Straszny to był czas.

Tagi: ciekawe
11:44, dogin
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 27 sierpnia 2015
Prześladowani i zabijani

Miliony chrześcijan na  świecie doświadcza prześladowań. Są poddawani rozmaitym represjom, wypędzani, w okrutny sposób mordowani. Dokumentująca takie przypadki organizacja Open Doors  opublikowała listę państw, w których dochodzi do takich aktów przemocy. W czołówce znalazły się: Północna Korea, Somalia, Irak, Syria, Afganistan, Sudan. Generalnie: Azja i Afryka. 

Raport 2015 dostępny jest także w polskiej wersji (ZOBACZ>>>)

 

 

Inny raport na podobny temat opublikowała w ubiegłym roku organizacja Aid to the Church in Need (tutaj można zobaczyć jego pełną wersję, z interaktywną mapą). Dotyczy wolności religijnej i sytuacji w poszczególnych państwach. Autorzy brali pod uwagę wydarzenia z lat 2012-14. Wniosek: sytuacja w wielu krajach zmienia się, i są to zmiany na gorsze - zwłaszcza tam, gdzie do głosu dochodzi radykalny islam.

Biorąc pod uwagę to, co dzieje się obecnie np. w Syrii, następny raport będzie jeszcze straszniejszy. W mrocznych czasach żyjemy.

sobota, 04 lipca 2015
Spectator cały w sieci

Spectator

Od 1828 do 2008 - taki imponujący zakres czasowy ma internetowe archiwum brytyjskiego tygodnika pt. The Spectator. To ponoć najstarsze nieprzerwanie wydawane pismo angielskojęzyczne (tak przynajmniej reklamuje się na swojej stronie).

Archiwalne wydania, spoczywające od lat w siedzibie redakcji przy Old Queen Street w Londynie, zostały otrzepane z kurzu i pracowicie, strona po stronie, zeskanowane. Teraz można je wygodnie przeglądać, począwszy od 5 lipca 1828 (imponująca ciągłość, to jak z tymi angielskimi trawnikami...).

Kto ciekawy nowin sprzed lat, zapraszam na stronę: archive.spectator.co.uk

Tagi: ciekawe
19:07, dogin
Link Komentarze (2) »
środa, 29 października 2014
Szkieletor krakowski

 Szkieletor

Oficjalnie - biurowiec NOT, nieoficjalnie i powszechnie - Szkieletor. Wysokość: około 92 m. Goły, pozbawiony okrycia kręgosłup tej budowli wznosi się w Krakowie od lat 70-tych. Bywa nośnikiem reklamowym - choć odkąd silny wiatr porozrywał wielkie reklamowe płachty (powiewały niczym poszarpane żagle), został z nich oczyszczony.

A jak wygląda od środka? Zapraszam do zwiedzania .

wtorek, 18 marca 2014
Dawny Kraków, dawne Podhale

Archiwum Narodowe w Krakowie: Krakowska Fabryka Kabli 

HISTORIA I FOTOZAGADKI - czyli ciekawe i wciąż powiększane składowisko archiwaliów - głownie krakowskich (choć są i materiały z Podhala). Dawne widoki krakowskich ulic, dawne sklepy, budowa linii tramwajowych i zakopianki, żmudne prace przy kolejce na Kasprowy i wiele innych galerii, łączących archiwalia z Narodowego Archiwum Cyfrowego z wycinkami z dawnych gazet (IKC i inne).

 

 

sobota, 02 marca 2013
Słowa na czasie

„Udusić” - w połączeniu: udusić kogoś gwałtownie, „ryczeć” - dziś ryczą, jutro będą bić; „wtargnąć” – wtargnięcie zamaskowanych narodowców na czyjś wykład; „pomścić” – X-a pomścimy; „kosmita” - kosmita wylądował na UJ i nie chciał wracać.

Ten osobliwy zestaw słów pochodzi z serwisu Słowa na czasie. Dotyczy słów używanych szczególnie często w gazetach między 18 a 24 lutego. Serwis (za którym stoi Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego oraz Fundacja Języka Polskiego) robi takie statystyki na bieżąco. Organizują też plebiscyt na słowo roku. I tak - w 2012 r wygrał „parabank”, który wyprzedził  m.in. „kryzys”, „leminga” i „ministrę”. Rok wcześniej wygrało słowo „prezydencja”, tuż za nim też był „kryzys”.

Co wygra w roku 2013? A kto to może wiedzieć, co się jeszcze wydarzy...

Tagi: ciekawe
21:53, dogin
Link Komentarze (1) »
czwartek, 03 stycznia 2013
Budują serce w dawnej kaplicyBarcelońska Torre Girona z zewnątrz wygląda jak kaplica - i taką funkcję w przeszłości pełniła. Ta neoromańska budowla powstała w połowie XIX wieku. Obecnie nie jest już miejscem kultu religijnego - w budynku mieści się teraz centrum komputerowe, Centro Nacional de Supercomputación (www.bsc.es). W zasadzie można powiedzieć, że stało się miejscem kultu naukowego.

W tym nietypowym jak na ośrodek naukowy miejscu zainstalowano jeden z najszybszych europejskich superkomputerów, noszący nazwę MareNostrum (co dla dawnych Rzymian oznaczało: Morze Śródziemne, dosłownie Nasze Morze). 

Maszyna o ogromnej mocy obliczeniowej używana jest do różnych zaawansowanych projektów. Jeden z nich pod nazwą Alya Red ma na celu skonstruowanie pełnego modelu ludzkiego serca. Wydaje się to mało skomplikowane - ale wystarczy zerknąć na to wideo przygotowane przez naukowców, aby się przekonać, że serce to rzeczywiście niezwykle złożony mechanizm: 

 

Na marginesie. To ciekawe, że superkomputery mają często nazwy odwołujące się do świata starożytnego i mitologii. Najszybsza obecnie maszyna na świecie nosi nazwę Titan (Tytan); najmocniejsza polska - to Zeus (z AGH - tu go można pooglądać). Jak widać, mitologia wciąż zasila wyobraźnię i serwuje uniwersalne obrazy potęgi. 

Tagi: ciekawe
17:00, dogin
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 42