Internet według Doroty, czyli subiektywny przewodnik po ciekawych stronach WWW
RSS
sobota, 30 stycznia 2010
Serki i czekoladki dla kolekcjonera


Opakowanie po czekoladzie - Chiny

Kolekcji jest mnóstwo, bo właściwie wszystko nadaje się do zbierania. Pudełka po zapałkach, kapsle, pocztówki, etykiety z piwa, guziki i tysiące innych rzeczy.
Oto na przykład kolekcja etykiet z serków topionych, gromadzonych wytrwale przez Kubę Terakowskiego. Zaczyna się od poezji zaangażowanej Ludwika J. Kerna, czyli wiersza pt. „Do pana ministra przemysłu spożywczego” - w sprawie „sreberka, co wokół każdego jest serka”, które się rwie i klei i nie daje odwinąć na raz (nb. w innym dziale kolekcji podana jest praktyczna rada: „Aby czysto i estetycznie zdjąć folię z sera topionego, wystarczy tuż przed rozpakowaniem polać go zimną wodą”. Dobrze wiedzieć).
Etykiet jest tu obecnie około 2340. Najstarsza - z roku 1953 (tylżycki topiony). Osobno - z dodatkami (nawet z krewetką i z laktozą) oraz bez dodatków. Edamski, cheddar, swojski, wykwintny i tabun innych, na których merdają ogonami krowy, machają skrzydłami wiatraki, bieli się mleko w skopkach, wdzięczy się pasiasta łowiczanka i gra na skrzypcach flisak (znaczy ser się nazywa flisak, więc wnioskuję że ta postać na opakowaniu to też on).
Polecam tutejszy dział ciekawostki. Etykietkami zilustrowana jest tam np. inflacyjna galopada (rozpaczliwe próby nadążenia z wpisywaniem nowych cen na starych etykietach), ekspansja światowa (serki z misją wojskową w Iraku); są też „białe kruki” (nalepki z błędami drukarskimi).
Dla odmiany coś na słodko: The Chocolate Wrappers Muzeum, opakowania po czekoladach z całego niemal świata.
Rzut oka na rosyjskie papierki: rosyjskie papierki z różnych lat (tu i soldat z wielkim granatem u pasa maszeruje, i wołga czarna, i „Died Moroz” w rakiecie). Motywy zresztą są rozmaite: a to papugi z Madagaskaru; a to plemienne wzory z Ghany, a to róże z Izraela.
Ciekawe, czy zabłąkał się tu gdzieś sławetny "wyrob czekoladopodobny"? Ja przynajmniej nie znalazłam.
Tagi: hobby
14:05, dogin
Link Komentarze (2) »