Internet według Doroty, czyli subiektywny przewodnik po ciekawych stronach WWW
RSS
czwartek, 03 stycznia 2013
Budują serce w dawnej kaplicyBarcelońska Torre Girona z zewnątrz wygląda jak kaplica - i taką funkcję w przeszłości pełniła. Ta neoromańska budowla powstała w połowie XIX wieku. Obecnie nie jest już miejscem kultu religijnego - w budynku mieści się teraz centrum komputerowe, Centro Nacional de Supercomputación (www.bsc.es). W zasadzie można powiedzieć, że stało się miejscem kultu naukowego.

W tym nietypowym jak na ośrodek naukowy miejscu zainstalowano jeden z najszybszych europejskich superkomputerów, noszący nazwę MareNostrum (co dla dawnych Rzymian oznaczało: Morze Śródziemne, dosłownie Nasze Morze). 

Maszyna o ogromnej mocy obliczeniowej używana jest do różnych zaawansowanych projektów. Jeden z nich pod nazwą Alya Red ma na celu skonstruowanie pełnego modelu ludzkiego serca. Wydaje się to mało skomplikowane - ale wystarczy zerknąć na to wideo przygotowane przez naukowców, aby się przekonać, że serce to rzeczywiście niezwykle złożony mechanizm: 

 

Na marginesie. To ciekawe, że superkomputery mają często nazwy odwołujące się do świata starożytnego i mitologii. Najszybsza obecnie maszyna na świecie nosi nazwę Titan (Tytan); najmocniejsza polska - to Zeus (z AGH - tu go można pooglądać). Jak widać, mitologia wciąż zasila wyobraźnię i serwuje uniwersalne obrazy potęgi. 

Tagi: ciekawe
17:00, dogin
Link Dodaj komentarz »