Internet według Doroty, czyli subiektywny przewodnik po ciekawych stronach WWW
RSS
sobota, 19 lutego 2011
Zachodnie Wybrzeże klatka po klatce

Fot. Kenneth Adelman

Ponad 66,800 fotografii mieści się obecnie w bazie California Coastal Record Project. Bo i obfotografowany obszar jest niemały: to linia zachodniego wybrzeża USA, ciągnąca się od granicy meksykańskiej na południu do granicy stanu Oregon na północy. Ambitny plan sportretowania obszaru na styku lądu z Pacyfikiem realizuje od lat fotograf Kenneth Adelman. Zdjęcia robi z helikoptera pilotowanego przez małżonkę, Gabrielle.
Po co? Aby udokumentować zmiany, destrukcję naturalnego krajobrazu, stopniowo zawłaszczanego i coraz bardziej oszpecanego przez ludzi. Projekt zrodził się w Kalifornii, w ramach akcji przeciwko budowie wielkiego ośrodka golfowego. Akcja się powiodła, a Adelman wpadł na pomysł, aby na udokumentowaniu tylko jednego kawałka wybrzeża nie poprzestać. I tak się zaczęło.
Dobrać się można do tego zbioru różnymi sposobami, np. wskazując miejsce na mapce linii wybrzeża, podając współrzędne geograficzne, albo też idąc „w prawo” lub „w lewo” od danego widoczku. Niektóre fragmenty mogą się wydać monotonne (ocean - piasek; ocean - piasek itd...), ale wartość dokumentacyjną to ma. Zwłaszcza, że w bazie znalazło się też parę tysięcy zdjęć z 1979 roku i z lat 80-tych; można więc w niektórych miejscach robić „analizę porównawczą”.
Przy okazji: autorzy projektu mieli sprawę sądową. Wytoczyła ją Barbra Streisand, która uznała, że lotnicze zdjęcie przedstawiające jej posiadłość na skalistym brzegu narusza jej prawo do prywatności i zagraża bezpieczeństwu. Aktorka sprawę przegrała - czek ze stosowną kwotą widnieje na stronie.