Internet według Doroty, czyli subiektywny przewodnik po ciekawych stronach WWW
RSS
środa, 24 grudnia 2008
Z Nazaretu

Bazylika Zwiastowania z góry

Galilea, Nazaret, Jerozolima. Morze (Jezioro) Galilejskie. Przez te i inne krainy oraz miejsca prowadzi Biblewalks. Punkty można wybierać np. z mapy - miejsca oznaczone na niebiesko odnoszą się do Starego, a na czerwono - do Nowego Testamentu. Można też iść po śladach konkretnej biblijnej postaci (np. proroka Eljasza).
Są też dodatkowe informacje o imperiach, które na tym terenie panowały i upadały, krótka historia urbanizacji i inne ciekawostki.

Wesołych Świąt!
sobota, 13 grudnia 2008
Lezuraj, czyli Jaruzel

Okładka magazynu TIME z 28 grudnia 1981 roku.

To było 18 marca 1983 roku. W "Gazecie Krakowskiej" - "organie PZPR-u" (ta partia miała wyjątkowo dużo przerośniętych organów), w rubryce "Koncert życzeń", ukazał się taki oto krótki tekst:
"Pan Adalbert Lezuraj, Kraków, ul. Warszawska 12/13. Z okazji urodzin spełnienia wszystkich marzeń - życzy Mama Polcia i dołączają się Leszkowie z dziećmi."
Pamiętam, jaki był ubaw w szkole. Wieść o tym, jak należy to czytać, rozniosła się błyskawicznie. Adalbert to łacińska wersja imienia Wojciech, Lezuraj to Jaruzel czytany od tyłu, Leszkowie z dziećmi - wiadomo, mama Polcia też, no i data - 13 grudnia. Gazeta znikała z kiosków w tempie kosmicznym, a my cieszyliśmy się, że "organ PZPR" dał się tak zrobić w konia (nb. rubrykę z życzeniami wkrótce potem zamknął).
Już myślałam, że nigdy nie dowiem się, kto był autorem tego żartu - a tu masz. Przypadkiem natknęłam się na stronę Ewy i Romana Śledziewskich, no i okazuje się, że to właśnie Ewa Śledziewska z Instytutu Chemii UJ jest autorką owego anonsu w "organie". I nawet to opisała w tym tekście, zamieściła też skan z GK i opis z podziemnej gazetki "Sygnał". I jeszcze taką ciekawostkę tu podaje: "Mało kto wiedział, że moje życzenia powstały z natchnienia ogłoszeniem z czasów okupacji: 'Garbuję skóry dzikich zwierząt, specjalność - überallesy, Władysław Sikorski'".
Niniejszym dziękuję Autorce za tę chwilę radości w stanie wojennym.

A skoro mamy znów rocznicę "13 grudnia roku pamiętnego" (kiedy to "zrodziła się WRONa z jaja czerwonego" - jak głosiła pieśń ludowa), to garść adresów proponuję.
Z obszernego serwisu Internowani 1981 - 1982 polecam pełny tekst obwieszczenia o wprowadzeniu stanu wojennego, by sobie odświeżyć pamięć o tym, co nam zakazano (np. "zakazane zostało uprawianie turystyki oraz sportów żeglarskich i wioślarskich na morskich wodach wewnętrznych i terytorialnych") i wsłuchać się w te proste żołnierskie rymy ("wszelkie te siły uprawnione są do użycia środków przymusu bezpośredniego w celu przywrócenia spokoju, ładu i porządku publicznego"). BTW - treść tego utworu wykorzystała Piwnica pod Baranami w pieśni Zakazane zostało.
Dalej: Mała Polska: archiwalne numery krakowskiego podziemnego tygodnika, wychodzącego w latach 1983-1989 (z zeskanowanymi oryginalnymi wydaniami - dla przypomnienia, jak takie pisemka wyglądały).
"Wojna na murach" w stanie wojnnym: zdjęcia Krzysztofa Wojciechowskiego, fofografującego wówczas rysunki i napisy z murów.
Serwis IPN-u www.13grudnia81.pl z tekstami i dokumentami (np. bibuła z lat 80-tych), zdjęciami i filmami.
I jeszcze warto popatrzeć, jak nas wtedy widziano z zewnątrz. Konkretnie jak to widział magazyn "Time", który wydarzeniom w Polsce poświęcił numer z 28 grudnia 1981 roku. Na jego okładce: generał Jaruzelski w jasnych okularach i tytuł "Poland's Ordeal: The Darkness Descends". I dalej szczegółowy opis naszego brnięcia w Ciemność (nieprzypadkowe odwołanie do Josepha Conrada - tekst zaczynają od jego słów o Polsce) i amerykańskich reakcji na wydarzenia 13 grudnia.
Patetycznie zakończyli: "The days seemed colder, the nights darker, the streets emptier. The quiet was broken only occasionally, most often by the rumble of armored personnel carriers. But every so often, as it has for centuries, a familiar anthem would rise from some church, apartment building or worker's cottage: "Poland is not yet lost..."
Tagi: historia
18:57, dogin
Link Komentarze (2) »