Internet według Doroty, czyli subiektywny przewodnik po ciekawych stronach WWW
RSS
piątek, 27 kwietnia 2007
Wiele ścian wielościanów

Z serwisu: Paper Models of Polyhedra

„Figura geometryczna będąca sumą nieskończonej ilości czworościanów, przy czym dowolne punkty tej figury można połączyć łamaną leżącą w tej figurze”. Taka jest definicja Wielościanów. Są wśród nich takie, które opisał po raz pierwszy Archimedes, są wielościany platońskie. Do tych form „przymierzano” cały świat: jedne miały reprezentować ogień, inne powietrze, ziemię i wodę.
Formy są rzeczywiście ciekawe. Tyle układów płaszczyzn, tyle kombinacji i fantazji: dwudziestościan rombowy, „wielki dwudziesto-dwudziesto-dwunastościan”, „dwunastościan gwiaździsty wielki” - a jeszcze do tego w powyższym serwisie wszystko to wierci się, wiruje pokazując ze wszystkich stron to, w co geometrzy je wyposażyli.
Na Paper Models of Polyhedra dodatkowo są schematy takich figur - rozłożone na łopatki, płaskie, z naroślami kwadratów i trójkątów z każdej strony.
Wśród tych wszystkich brył jest też dwudziestościan ścięty. Taki wielościan kopie się na boiskach. Bo to futbolowa piłka.
Ciekawe, czy którykolwiek piłkarz lub kibic o tym wie.

Tagi: ciekawe
19:51, dogin
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 15 kwietnia 2007
Po prostu Shorpy

Gazeciarze z St. Louis, 1910. Fot. Lewis Wickes Hine

Shorpy to blog, ale nie taki zwyczajny. Przedstawia się jako "The 100-year-old photo blog". Faktycznie, wygląda jakby powstał sto lat temu - wszystko przez to, że wypełniają go stare fotografie.
A na nich: miasta, wiejska Ameryka, fabryki, kopalnie, portrety ludzi. Dziewięcioletni gazeciarz Donald Happy" Mallick (teraz miałby 97 lat); górnicy, robotnicy, scenki uliczne z postaciami, które spotkać można już tylko na takich wyblakłych starych fotografiach. Dokumenty i ciekawostki: zdjęcie z 1909 roku: "Jak mogłaby wyglądać policjantka dokonująca aresztowania"; łamistrajki wywożący śmieci podczas strajku w Nowym Jorku w 1911 roku; łowca szczurów albo poetycki obrazek z parowozowni.
A skąd nazwa Shorpy? To imię chłopca z fotografii . Nazywał się Shorpy Higginbotham, pracował w kopalni w Alabamie. Na zdjęciu z 1910 patrzy gdzieś do góry, ma na sobie robocze ubranie. Dźwigał ciężkie wiadra ze smarem do maszyn. Zginął kilkanaście lat później, w wypadku w kopalni, przygnieciony przez skałę.
piątek, 06 kwietnia 2007
Jaja malowane

Pisanki (Poland)

Ja wiem, że mówienie o pisankach w czas Świąt Wielkanocnych to nic oryginalnego, ale wcale nie muszę być oryginalna.
"Pisankami inaczej" ludność handluje obecnie na Allegro. Wśród tutejszych ofert dostrzegłam: "Szczęśliwe jajko porcelanowe" (ciekawe czy są też nieszczęśliwe?); duża pisanka ażurowa na gęsim jaju!!!; Magic Egg; szydełkowe ubranka dla jajek na Wielkanoc; krokodyl w jajku; jajka na patyku; strusie jajka koronkowe; jajka przepiórcze jak prawdziwe; jajko niespodzianka; Czarne jajka z marmuru; jajo szklane, porcelanowe, drewniane...
W serwisie pisanki.art.pl: współczesne pisanki artystyczne, ze strusich jaj. Wśród malujących jest Magdalena Abakanowicz, Henryk Chmielewski (czyli Papcio Chmiel), Edward Lutczyn, Henryk Sawka.
Jaja porcelanowe, bogato zdobione, z carskiego dworu: Russian Imperial Easter Eggs. Do dekoracji raczej niż świątecznych obrzędów.
I dla kontrastu coś bliższego naszej tradycji. Za serwisem Pisanki.pl, z Encyklopedii Staropolskiej Zygmunta Glogera: „Farbują jaja w brezylii czerwonej i sinej, w odwarze z łupin cebuli, z kory dzikiej jabłoni, listków kwiatu malwy, kory olszowej, z robaczków czerwcem zwanych, w szafranie, krokoszu itd. Rysują jajko rozpuszczonym woskiem, aby farba miejsc powoskowanych nie pokryła. Rysowanie zowią «pisaniem», stąd nazwa «pisanki», tak jak dawnych «dzbanów pisanych» (...) Upowszechnione desenie mają swe nazwy od wzorów i podobieństw, rysują więc w gałązki, w drabinki, w wiatraczki, w jabłuszka, w serduszka, w kurze łapki itd. Jako narzędzi do pisania używają szpilek, igieł, kozików, szydeł, słomek i drewienek".
Ładne rzeczy dzięki tym zabiegom wychodziły. Ze zbiorów warszawskiego Muzeum Etnograficznego: pisanki robione techniką rytowniczą; techniką batikową (ścierany wosk) oraz kurpiowskie.
A także równie piękne łemkowskie.

Wesołych Świąt Wielkanocnych życzę!