Internet według Doroty, czyli subiektywny przewodnik po ciekawych stronach WWW
RSS
sobota, 09 kwietnia 2011
Do czego służy kapsel


„Kapsle butelkowe, podobnie jak puszki po konserwach, butelki, szpulki itp. są doskonałym tworzywem konstrukcyjnym, z którego przy niewielkim nakładzie pracy i dodatkowych materiałów można wykonać wiele pożytecznych drobiazgów. Szczególny kształt kapsli stwarza wiele możliwości praktycznego wykorzystania ich do różnych celów, jak np. do doraźnego topienia niewielkich ilości laku, wosku, cyny lub ołowiu, (rys. 1), do przechowywania farb akwarelowych (rys 2), do formowania ciasteczek (rys. 3), do skrobania ryb (rys 4), ponadto służyć może ona też jako podstawka do stawiania gorących naczyń na stole (rys 5) itp.”
Skąd to? A z Młodego Technika, z działu „Na Warsztacie”, konkretnie z wrześniowego numeru z roku 1956. Inne rady z tego rocznika dotyczą np. wykorzystania szpulek po niciach, wykonania domowym sposobem wrotek i amatorskiej lampy błyskowej.
Takich ciekawych staroci jest tu więcej. Oto na przykład rocznik 1966 z poradami, jak zbudować amatorski zasilacz i namiot turystyczny (skład: płótno harcerskie, drążki z drewna lub bambusa; zamek błyskawiczny); amatorski odbiornik tranzystorowy Skowronek; przetwornik i gitarę elektryczną („Na popularność gitar elektrycznych wywarły duży wpływ słynne zespoły młodzieżowe Beatlesów, Animalsów, Tajfunów, Czerwono-Czarnych i in., jak również i to, że gitary „nieme” są jedynym instrumentem muzycznym, który można wykonać w amatorski sposób”).
Obrotowa podstawka do TV to już propozycja z rocznika 1965; rakieta, silnik rowerowy i półka na kaktusy z rocznika 1963, i tak dalej...
Ile inwencji, determinacji i zarazem jaki ciekawy obraz epoki „zrób to sam” (bo w sklepie nie kupisz)...
Tagi: ciekawe
21:32, dogin
Link Dodaj komentarz »