Internet według Doroty, czyli subiektywny przewodnik po ciekawych stronach WWW
RSS
poniedziałek, 07 czerwca 2010
Infiorata - dywany z kwiatów

Kwietny dywan na procesję Bożego Ciała w Potenzoni

Z obchodzonym od 1246 roku świętem Bożego Ciała wiążą się różne zwyczaje. Włoska tradycja to m.in. infiorata - zwyczaj układania na trasie procesji kunsztownych kompozycji z kwiatów i ziół. Mieszkańcy nanoszą na ulicę przygotowane wcześniej wzory, potem wypełniają je płatkami o odpowiednim kolorze. Dominują motywy religijne: wyobrażenia Matki Bożej i świętych, hostie, baranki, anioły, także mające chrześcijańskie odniesienia roślinne ozdobniki (np. winne grono) oraz kwiaty.
Te jednodniowe uliczne dekoracje uświetniające Corpus Domini są obecnie nieźle dokumentowane w internecie. Parę przykładów:
Miasto Potenzoni w Kalabrii zamieszcza galerie zdjęć kwietnych dywanów od 2004 roku, na zdjęciach pokazuje też sam proces powstawania obrazów (kryją się one w katalogu „Tutti all lavoro”).
I dalej: galerie z Valentano w regionie Lacjum oraz z położonej w tej samej części Włoch Bolseny (pełna galeria jest tutaj); z San Pier Niceto na Sycylii; z Pedalino (także Sycylia); ze Spello w Umbrii.
Takie kwietne dywany mogą być układane również w środku kościołów, na posadzce. Tak jest np. w 12-wiecznym opactwie cystersów Chiaravalle della Colomba lub w także cysterskim opactwie w Casamari. Kompozycje z religijnymi motywami ścielą się w nawach, między rzędami kolumn.
Choć w Polsce w Boże Ciało dominuje zwyczaj sypania kwiatów podczas procesji, to i tu można znaleźć miejsca, w których kultywuje się rodzimą wersję „infioraty”. Słynie z tego Spycimierz - tradycja tworzenia barwnych kompozycji liczy sobie tu już ponad 200 lat, i ponoć przywędrowała tu wraz z wojskami Napoleona. „Całą trasę procesji, długości niemal 2 km, pokrywa kwiatowy dywan szerokości 2 m, grubości niemal 5 cm, natomiast pobocza zdobią drzewka brzozowe, rzadziej olchowe. Każdy gospodarz układa kobierzec kwiatowy, niekiedy długości ponad 10 m, starając się, by jego dekoracja była niepowtarzalna” - opisują w serwisie o kulturze ludowej Wielkopolski).
Podobnie jest także w wielkopolskim Skęczniewie- procesja przechodzi tu po prawie 500-metrowym dywanie z kwiatów, liści, mchów.