Internet według Doroty, czyli subiektywny przewodnik po ciekawych stronach WWW
RSS
piątek, 27 sierpnia 2004
Pod maską URL-a
Michael Fagan sporządził rzecz przydatną: zebrał w jednym miejscu kilkadziesiąt narzędzi do rozpracowywania stron internetowych: URLinfo . Można z ich pomocą wybadać domenę i jej właściciela; sprawdzić zarchiwizowane wersje strony, wyszukać pokrewne witryny, poddać analizie teksty, przetłumaczyć je itd. (co podaję za SearchEngineWatch ).
Tagi: ciekawe
21:08, dogin
Link Dodaj komentarz »
środa, 25 sierpnia 2004
Banneromania
Są wszędzie, na komercyjnych portalach i prywatnych stronach. Duże, małe, nieruchome lub bijące po oczach agresywnymi obrazkami i kolorami. Mowa oczywiście o bannerach. Prawie 15.000 takich „plasterków” różnej wielkości można oglądać w galerii BannerReport.com należącej do Tari Akpodiete. Prócz statycznych bannerów są tu reklamy we Flashu i „spoofs” – parodie („Hotmail – now with FREE Microsoft Spam!”, „Porn. Driving the internet economy since 1973” i inne takie).
Tagi: ciekawe
10:27, dogin
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 24 sierpnia 2004
Wielki błękit
Jak brzmi pod wodą trzęsienie ziemi, przepływający wieloryb albo śruba okrętowa? Zarejestrowane nagrania takich odgłosów można wysłuchać tutaj. Cała strona Ocean Explorer kryje więcej ciekawostek z głębin – m.in. zapisy wypraw i fantastyczne zdjęcia tego, co żyje na dnie mórz.


Gość z głębin. Zdjęcie: Art Howard.
wtorek, 17 sierpnia 2004
Poeta Miłosz
Na stronie Znaku wciąż można słuchać głosu Czesława Miłosza. Recytuje swoje wiersze - Nauki, Godzina, Po osiemdziesiątce i parę innych, nagranych przed laty i zapisanych w mp3.
A The Washington Post w poświęconym mu artykule nie omieszkał wspomnieć, jaki wynik daje wpisanie nazwiska poety w wyszukiwarce Google.
Wyszukiwarka miarą wielkości człowieka? Znak czasu...
środa, 11 sierpnia 2004
Pieniądz wyborczy
Na kogo dają sławni i bogaci w Stanach? Woody Allen sponsoruje Demokratów – w przeszłości wsparł finansowo m.in. kandydata na prezydenta Billa Bradleya (1000 dolarów) i Michaela Dukakisa. Tom Cruise wspomógł m.in. panią Clinton (5000 dol), podobnie jak Tom Hanks (ten obecnie wspiera Kerry’ego). Na kogo i ile łożą inni (np. Bill Gates), podaje Newsmeat .
Funduszom wyborczym poświęcony jest też Fundrace 2004 . Zajmuje się tylko pieniędzmi wpłacanymi obecnie na komitety Busha i Kerry’ego. Ciekawie to pokazuje – na mapie USA i poszczególnych miast (wpłaty na Demokratów są zaznaczane na niebiesko, od Republikanów na czerwono. Najbardziej czerwony jest Teksas, co mnie specjalnie nie dziwi; niebieski jest za to Nowy Jork i okolice). Ma też ciekawą opcję Neighbor Search – po wpisaniu adresu Amerykanie mogą sobie tu sprawdzać, kto w ich sąsiedztwie i ile wpłacił na kandydata.
czwartek, 05 sierpnia 2004
Sztuka nieziemskaWygląda to jak obraz, ale nim nie jest. Ten kolorowy widoczek to zdjęcie zrobione przez satelitę Landsat 7. Przedstawia wybrzeże afrykańskiego państwa Gwinea Bissau, z ujściem rzeki Geba oraz innych wpadających do Atlantyku wód. Więcej takich widoków można oglądać w galerii Our Earth as Art należącej do NASA. Tytuł jest nieprzypadkowy: wybrano takie fotografie, na których Ziemia wygląda tak, jakby była tworem wyobraźni artystów, dziełem sztuki. Faktycznie, niektóre obrazy są tak niesamowite, że nietrudno w to uwierzyć...


Tak wyglądają Himalaje z góry
Która godzina?
Rzecz mała a przydatna: Timeticker . Podaje aktualną godzinę (co do sekundy) w dowolnym kraju. Wskazuje też strefy czasowe i państwa leżące w tym obszarze - fajnie pomyśleć, że „nasz” czas pokazują zegarki np. w Gwinei Równikowej, Angoli i Nigerii.
Tagi: ciekawe
13:31, dogin
Link Komentarze (2) »