Internet według Doroty, czyli subiektywny przewodnik po ciekawych stronach WWW
RSS
sobota, 18 sierpnia 2012
Astronomia po bolońsku

 

Bolońska bazylika San Petronio to zarazem świątynia, jak i coś w rodzaju średniowiecznego Centrum Nauki Kopernik. W owych czasach połączenie zupełnie naturalne - wiedza wspierana przez wiarę (lub na odwrót). W tym przypadku sojusz dodatkowo przypieczętował status kościoła uniwersyteckiego.

To wielka świątynia - o długości 132 m i wysokości 44 m, mogąca pomieścić 28 tysięcy ludzi. Wznoszona od 1390 roku, i zakończona oficjalnie w 1659. Choć może słowo „zakończona" jest nieprecyzyjne - fasady ostatecznie nie wykonano. Stąd jej osobliwy wygląd (co można zobaczyć w serwisie Bologna lub Bologna racconta.

I otóż za tą dziwną fasadą kryje się największa na świecie meridiana - linia południkowa, ciągnąca się na posadzce przez 67 metrów. Idąc wzdłuż niej (i przekraczając po zainstalowanych mostkach), można oglądać kolejne znaki zodiaku, symbole określające równonoc, zimowe i letnie przesilenia.

Do kompletu ma jeszcze otwór umieszczony na wysokości ponad 27 m nad podłogą - wpada przez niego promień słoneczny, wskazując odpowiedni punkt na linii.

Ten potężny instrument astronomiczny zbudował Giovanni Domenico Cassini, uczony i wykładowca. Na inaugurację linii, w 1655 roku, zaprosił wszystkich mieszkańców Bolonii i profesorów uniwersytetu. Weryfikacja możliwości i precyzji meridiany odbyła się podczas letniego przesilenia.

Dla ciekawych: 1655-2005: 350 Years of the Great Meridian Line (z którego pochodzi powyższy obrazek). Jeszcze więcej technicznych szczegółów technicznych i rysunków można znaleźć w tym artykule.  W sieci są także cyfrowe wersje prac Cassiniego.

Ciekawostka: w Polsce też mamy meridianę, we Wrocławiu - konkretnie w Wieży Matematycznej, na najwyższej kondygnacji gmachu głównego Uniwersytetu Wrocławskiego, „gdzie niegdyś znajdowało się obserwatorium astronomiczne i meteorologiczne, a dziś mieści się Muzeum Uniwersyteckie i wystawa dawnych instrumentów astronomicznych. Linia biegnie po przekątnej wieży i wyznacza południk lokalny 17 stopni, 2 minut i 5 sekund długości geograficznej wschodniej" - o czym pisze Małgorzata Mikołajczyk w artykule zamieszczonym we Wrocławskim Portalu Matematycznym.

 

Tagi: ciekawe
17:29, dogin
Link Dodaj komentarz »