Internet według Doroty, czyli subiektywny przewodnik po ciekawych stronach WWW
RSS
środa, 24 września 2008
Polska na archiwalnych mapach

Dla tych, którzy lubią podróże po starych mapach: Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego 1919 - 1939. Miejsce, gdzie można znaleźć wielkie, zeskanowane płachty z zarysami dawnego świata, niektóre „wyłącznie do użytku służbowego” albo wydania „tymczasowe poufne” (jak ta mapa Sztabu Generalnego WP: ZSRR i Rumunia).
Pozwiedzałam krainę z losowo wybranej mapy WIG z z 1923 roku (bazującej na rosyjskiej z r. 1917). Nie odmówię sobie przyjemności zacytowania paru wypatrzonych na niej nazw: Sokowiszcze, Pieskowatki, Wiercieje, Szweple, Moisiejenki, Małe-Dawidki (obok Wielkich), Otwałki, Apanasionki... Legenda na dole też ciekawa, z oznaczeniami - na przykład - tramwaju konnego, „kolei jednotorowej z przygotowaną nawierzchnią na drugi tor”, „szosy państwowej (obok gubernianej, obwodowej, wojskowej i prywatnej), gościńca krajowego, drogi wiejskiej bez rowów bocznych i z rowami. A także z „drogą do użytku w zimie”.
Na dalszą wycieczkę można wskoczyć do innego składowiska map, dotyczącego Zachodniej Polski. Albo do czerpiącego obficie z obu tych źródeł Mapstera (w której można je wyszukiwać według miejscowości)
No to ruszajcie, Apanasionki czekają :-)

Tagi: historia
16:57, dogin
Link Komentarze (1) »