Internet według Doroty, czyli subiektywny przewodnik po ciekawych stronach WWW
RSS
poniedziałek, 14 grudnia 2009
Kościoły w skale wykute

Kościół św. Jerzego (Bet Giorgis). (fot. Franck Zecchin)

Zazwyczaj powstawały tak: kamień na kamieniu, cegła na cegle. Ale były wyjątki. Bo zamiast mozolnie wznosić ściany, wykuwano budowle w skale - wgryzając się w nią (czasem wykorzystując naturalne wydrążenie - np. jaskinię), albo obciosując jednolitą bryłę tak, by wyłoniła się z niej cała budowla.
Tak właśnie powstawały niezwykłe XII-wieczne kościoły w etiopskiej Lalibeli (zawdzięczającej swą nazwę władcy o tym imieniu). Jest ich dwanaście, legenda głosi, że przy ich wznoszeniu pomagali aniołowie. Jedna z tych świątyń to widniejący powyżej kościół św. Jerzego, monolit wyciosany w skale, o podstawie na głębokości piętnastu metrów, na planie krzyża.
Rzeczywiście, są niezwykłe. Warto pooglądać galerię w serwisie Sacred Destinations. Na zdjęciach: czerwonawe ściany skalnych kościołów, malowidła, płaskorzeźby, greckie krzyże. I - równie niezwykłe twarze kapłanów, jakby z innej niż nasza epoki.
I inna podobna galeria: podróżnika Galena R. Frysingera, który przemierzył Etiopię i w Lalibeli sfotografował m.in. właśnie skalne świątynie. 
Blisko jest Boże Narodzenie, więc jeszcze nagranie z YouTube: etiopska pieśń o narodzinach Zbawiciela.

niedziela, 13 grudnia 2009
Malowanie światłem

Praca grupy Lichtfaktor

Używają aparatów fotograficznych ustawionych na statywie, z długim czasem naświetlania. Zamiast farb wykorzystują wszystkie źródła światła - latarki, migające kolorowe diody, zapalniczki itp. Nimi kreślą w powietrzu wzory, napisy. Oczywiście nocą. Na tym polega zjawisko light painting - malowanie światłem. Co prawda nie zostaje po tych malowidłach ślad na murze, nie zachowuje się obraz nakreślony w powietrzu - są za to zdjęcia i filmy dokumentujące te malarskie seanse.
Przykłady? Wiele ich na stronie niemieckiej grupy Lichtfaktor. Kolorowe napisy, obrysowane sylwetki, figury, zawijasy - pomalowane na ulicy, na tle bydynków, w tunelach.
I coś rodzimego - Warsaw Light Crew, stołeczna grupa malująca warszawskie powietrze.
W sumie to lepsze niż graficiarskie bazgroły i kibolskie napisy pozostawione na swieżo odnowionych, zabytkowych lub nowych ścianach.

sobota, 21 listopada 2009
Dawna Syberia

Myśliwy z gronostajem

Ciekawy serwis przypadkiem odkryty: Picturing Central Siberia. To przeniesione do internetu fotografie z końca XIX i pierwszych dekad XX wieku, zapisane jeszcze na szklanych płytkach i będące przeważnie dziełem rosyjskich fotografów. Pochodzą ze zbiorów przechowywanych w muzeach Krasnojarska, Irkucka, Tobolska i innych syberyjskich miast. Pokazują świat sprzed sowieckiej kolonizacji - głównie ludy zamieszkujące różne regiony Syberii (Jakuci, Ewenkowie, Czukcze, Koriacy itd.). Ale i syberyjską przyrodę.
Są na tych zdjęciach myśliwi polujący na zwierzynę, szamani z bębenkami, rybacy w futrach przy stertach ryb. Na zdjęciu z 1932 roku: rodzina Ewenków przed szałasem - ojciec, matka i czwórka dzieci w różnym wieku. Na innym (powyżej) - w śniegu kuca starszy, ubrany od stóp do głów w futra, myśliwy z oszronionymi wąsami, oglądający złapanego białego gronostaja (obok przywiązany do drzewa renifer i jakieś poskręcane konwulsyjnie gałęzie). I jeszcze fotografia po rosyjsku zatytułowana Szaman z niedźwiedziem. Człowiek w futrze, ze strzelbą w dłoni i siekierą przymocowaną na plecach, pochyla się przed stołem, na którym spoczywa upolowany niedźwiedź. Ale warto się przyjrzeć (na powiększonej wersji) postaci stojącej za nimi - ma na twarzy maskę z otworami na oczy. Może to jest właśnie szaman, a ten z przodu to myśliwy?

Drugi podobny projekt to zrealizowany na Uniwersytecie w Aberdeen Polar Census. Dokumentuje spis powszechny, jaki na Syberii przeprowadzono w latach 1926-27. Ale nie był to taki zwykły urzędowy spis ludności, sprowadzający się do liczenia głów i wpisywania cyferek w rubryki. Członkowie ekspedycji zachowywali się jak etnografowie podczas badań terenowych: robili zapiski, fotografowali, szkicowali. Powstał dzięki temu cenny zapis kultury rdzennych mieszkańców Syberii (nawiasem mówiąc później w ZSRR krytykowany za zbyt słabe zaznaczenie podziałów klasowych; i analizowany pod kątem ewentualnych zapędów kontrrewolucyjnych syberyjskich ludów).
Można te materiały przeglądać według autorów lub według obwodu, w którym robiono spis. Warto zobaczyć te portrety ludzi, fotografie przedstawiające budowę domów i szałasów, łodzie na rzece, zastępy psów i innych zwierząt towarzyszących ludziom.
Zawsze warto się zatrzymać i popatrzeć na ludzi i świat, którego już nie ma.
niedziela, 18 października 2009
Gdy zdjęcia były listami

Obróbka wywołanych z mikrofilmów zdjęć. Na rolkach widać klatki-listy (fot z Airgraph)

"Drogi Generale Auchinleck. W tym pierwszym liście przesłanym na Środkowy Wschód za pośrednictwem nowej usługi Airgraph chciałabym w imieniu wszystkich kobiet tu w domu powiedzieć, jak często nasze myśli zwracają się ku tym, którzy pozostają pod pana dowództwem" - napisała w sierpniu 1941 roku królowa brytyjska Elżbieta. Jej list formalnie zapoczątkowywał osobliwy system przesyłania wojennych przesyłek z Anglii (w drugą stronę - z Kairu - działał już od paru miesięcy). Opisał go William M. Senkus na stronie Airgraph (będącej częścią większego serwisu o pocztowych ciekawostkach, Alphabetilately).
Airgraph miał zaradzić problemom z przesyłaniem poczty, związanym z opanowaniem przez Niemców i ich sojuszników szlaków prowadzących z Bliskiego Wschodu na Wyspy. W samolotach miejsca na wory przesyłek było mało, a jedyna możliwa droga morska prowadziła - jak przed wiekami - wokół Afryki (a taka podróż mogła trwać wiele miesięcy). I tak powstał pomysł, by listy (spisane na specjalnych, jednostronnych formularzach) fotografować na mikrofilmach, następnie wysyłać klisze do Londynu lub Kairu, tam je wywoływać, pakować do kopert i dostarczać takie sfotografowane listy do adresatów. W przypadku listów wysyłanych z Anglii an front pracownicy poczty sortowali je według typów sił zbrojnych (marynarka, lotnictwo, siły lądowe). Po drodze jeszcze sprawdzali je cenzorzy, wgląd miały też inne służby. Cały ten proces trwał około 3 tygodni. O ile na początku wojny głównym punktem Airgraph był Kair, pod koniec takich punktów było już wiele - powstały m.in. w Kalkucie, Neapolu, Johannesburgu, Nairobi, Melbourne.
Prócz oficjalnych formularzy rozdawanych przez pocztę zdarzały się też takie, które nadawcy wykonywali własnoręcznie - ozdabiając je rysunkami (np. świątecznymi). Mogli to robić, o ile zachowywali układ i rozmiar oficjalnego druku. Przykłady można znaleźć na stronie airgraph.com (oto np: afrykańskie życzenia na Boże Narodzenie - z wielbłądem, lub marynarskie z Morza Śródziemnego i frontu włoskiego).
Taki ciekawy wojenny epizod pocztowy.
niedziela, 11 października 2009
Hetyci z piachu wydobyci

Brama Lwów w Hattusas. Lwy mają ponad 3 tysiące lat - jak na swój wiek trzymają się całkiem nieźle (fot z Hattusa)

Nawet potężne królestwa popadały w całkowite zapomnienie, a ich opuszczone miasta na całe tysiąclecia chowały się pod zwałami ziemi. I gdyby komuś nie przyszło do głowy rozkopać jakiś intrygujący pagórek lub poskrobać w sterczący kamień, dalej robiłyby za "element pejzażu".
Taki los spotkał Hetytów. To lud, który osiadł w Anatolii - a dokładniej przywędrował tu, przejął nazwę od tubylców, po czym zbudował imperium konkurujące z Asyrią i Egiptem (z armią faraona Ramzesa II starł się w słynnej bitwie pod Kadesz w ok. 1285 r. pne. Słynnej także dlatego, że obie strony ogłosiły po niej swoje zwycięstwo. Nie ma to jak dobra polityczna propaganda). Ich język - Nesili - to najstarszy znany język indoeuropejski.
Ale po wiekach świetności imperium upadło i - dobite przez tzw. Ludy Morza - od ok. 708 r. pne pogrążyło się w niebycie (choć Hetyci przetrwali na kartach Biblii. Taki przywilej ludów, którzy zetknęli się ze starożytnymi Izraelitami). Dopiero w XIX wieku zaczęto wydobywać ich z niepamięci - także dosłownie, odgrzebując koło tureckiego Boğazköy ruiny hetyckiej stolicy - Hattusas (oto jej widok z Google Maps - radzę przybliżyć, robi wrażenie).
O tym odkryciu sporo jest w niemieckim serwisie archeologicznym Hattusa. Można tu sobie pooglądać odkopane fragmenty miasta, a także zrekonstruowane zgodnie z ówczesną techniką mury z bramami. Jest też historia stolicy i dział o Yazılıkaya (co się tłumaczy jako Zapisana Skała) - skalnym sanktuarium z wyżłobionymi wizerunkami bóstw.
Więcej zdjęć z odkopanej stolicy można znaleźć u Dicka Ossemana (Brama Lwów, Sfinks, budowle sakralne itd); osobno jest galeria z Yazılıkaya).
W Hattusas odkryto też inny skarb - archiwum tekstów zapisanych na glinianych tabliczkach. Kiedy je odkopano na początku XX wieku, nikt nie potrafił ich odczytać i nie wiedział, co kryją. Pismo to rozgryzł dopiero czeski uczony Bedřich Hrozny. Wtedy hetyckie tabliczki "przemówiły": okazało się, że zawierają spisane traktaty, kroniki historyczne (Hetyci bardzo dbali o utrwalanie ważnych wydarzeń), inwentarze, umowy. I inne ciekawe rzeczy - np. rozprawę o hodowli koni. Wyczytałam gdzieś, że spisywali je także na wydawałoby się cenniejszych i trwalszych tabliczkach metalowych, srebrnych - ale to te gliniane przetrwały do naszych czasów.
A mówią, że glina taka nietrwała. A ona trwalsza niż niejedno imperium...
sobota, 19 września 2009
Kto pamięta tamte czasy?

Bar Smok w Krakowie - zdjęcie z serwisu Tamteczasy.pl

Tamte, czyli dawne. Ale i takie, które jeszcze dobrze pamiętamy. Właśnie one przywoływane są w niedawno powstałym serwisie Tamteczasy.pl.
Był na przykład w Krakowie Bar Smok (na tym zdjęciu już w fazie schyłkowej, taki "Smok późny"), z charakterystycznym szyldem. Stał tuż obok dworca PKP. Kojarzy mi się właściwie jako obiekt widziany z zewnątrz (w środku byłam tylko raz, po całonocnej podróży z praktyki terenowej na Kujawach, w pociągu z "miejscami siedzącymi" na podłodze w korytarzu).
Tego Smoka już nie ma - został zburzony, by zrobić miejsce dla kawałka tzw. "nowego miasta". Ale że z owego śmiałego projektu nic nie wyszło, na włościach Smoka oraz w jego okolicy powstał hotel i wielka, pudełkowata Galeria Krakowska, do której brzuszyska trafiają zdezorientowani podróżni, usiłujący się wydostać z dworcowych tuneli. Galeria (niech Was nie zmyli nazwa - to obiekt handlowy, nie artystyczny) w pewnym sensie kontynuuje więc krakowskie tradycje - zastąpiła smoka i pożera, aktualnie turystów i klientów.
To taki jeden przykład nieistniejącego, a przypomnianego w serwisie Tamteczasy.pl miejsca. Porozglądajcie się, może też w nim coś znajomego odkryjecie.
czwartek, 10 września 2009
Sprostowanie do historii


Taki czas nastał, że się różne fakty z przeszłości prostuje, gmatwa, interpretuje i reinterpretuje. I skoro już tak się dzieje, to ja też postanowiłam coś sprostować. Konkretnie - to, co znalazłam w opisywanych trzy notki niżej zasobach Bundesarchiwum.
Dwie fotografie spośród znajdujących się tam niemieckich zdjęć z Powstania Warszawskiego, z wychodzącymi z miasta po kapitulacji powstańcami, zostały włączone do podkategorii "Freiwillige anderer Nationalitäten in der Wehrmacht". Innymi słowy, wrzucono ich do jednego worka z ochotniczymi formacjami innych narodowości w Wehrmachcie. Powód? Widoczne na zdjęciu niemiecka broń i niemiecki pas.
Rozumując w ten sposób i analizując jedynie pochodzenie broni i umundurowania, należałoby do tej kategorii zaliczyć większość powstańców. Niemiecki hełm, mundur czy karabin (że już o takim transporterze opancerzonym nie wspomnę) widnieją na wielu archiwalnych zdjęciach z walczącej Warszawy. Tyle że po "naszej" stronie barykady występowały w komplecie z biało-czerwonymi emblematami (zresztą widocznymi i na tych dwóch fotografiach).
Tą subtelną różnicę między mundurem z opaską i bez, jak też inne podobne szczegóły, opisałam w liście do Bundesarchiwum. Podrzuciłam im też trochę linków do polskich zdjęć, aby łatwiej tą powstańczą specyfikę zobrazować.
Odpisali. Obiecali poprawić. I poprawili, zmieniając kategorię na "jeńców wojennych".
Różnica zasadnicza. To taki mój mały wkład w prostowanie historii i dokształcanie archiwistów.
czwartek, 27 sierpnia 2009
Wojenne gazety

Biblioteka Narodowa przygotowała ciekawą internetową wystawę z okazji 70 rocznicy wybuchu wojny: Wrzesień 1939. Zawiera ona cyfrowe kopie polskich gazet i druków ulotnych, pochodzących z sierpnia, września i października 1939 roku.
To kilkaset publikacji, wydania regularne i nadzwyczajne. „ABC Nowiny Codzienne”, „Czas”, „Chwila”, „Dziennik Bydgoski”, „Dziennika Krakowski”, „Goniec Warszawski”, „Express Poranny”, „Kurier Poranny”, „Polska Zbrojna”, „Dzień Dobry” (ten tytuł szczególnie kontrastował z z wojennymi informacjami, jakie trafiały na łamy) i wiele innych. Poza tym odezwy do ludności, rozporządzenia itp. Można sobie powiększyć pożółkłe strony i poczytać, jakie wiadomości docierały w przededniu wojny, jak opisywano zmagania na frontach i jak wzmacniano morale; czym się łudzono i jak stopniowo pozbywano się złudzeń. „Czekamy z palcem na cynglu” (to jeszcze w wydaniu z 1 września), „Lada chwila zaczną grać armaty angielskie i francuskie”, „Sumienia neutralne” (o państwach poprzestających na „deklaracjach neutralności” wobec Niemiec), „Nasza siła moralna” i tak dalej - aż do październikowych wydań już z czasów okupacji - np. z apelem o opuszczenie Warszawy przez uchodźców „pod groźbą przymusowego wysiedlenia”; z ostatnimi rozporządzeniami prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego (ostatnimi, bo za parę tygodni Niemcy go aresztują, wywiozą do obozu i po paru latach zamordują); z opisem oznak „normalizacji” („Ogonki kurczą się! Sprzedawców i towarów coraz więcej” - to tytuł z październikowego „Expressu Porannego”).
Gdzieś tam na dole dalszych stron z październikowych wydań - ogłoszenia drobne. „Kto wie gdzie znajduje się b. minister Stanisław Janicki z żoną - proszony jest o zawiadomienie M. Porowskiego”. „Poszukuję matki Sary Ruchli Wajbrot lat 70, ubranej w czarne palto z fokowym kołnierzem. Proszę Czytelników o odprowadzenie na ul. Nowiniarską 12 m 15”. „Niniejszym unieważnia się kwit z przechowania nr 3038/39 r. wydany przez f. Rosiński i Syn, Focha 4”. „Piły 110 cm sprzedaje Spółdzielnia Leśników. Godz. 10-14 ulica 6 Sierpnia 23”. „W pierwszych dniach września pozostawiono w taksówce paczkę z dwoma albumami znaczków pocztowych. Znalazca zechce oddać na ul. Waszyngtona nr 8 do administratorki domu”. „Ratlerek maleńki zginął dn 4.10 na Puławskiej. Proszę odnieść, donieść o jego pobycie. Nagroda pieniężna lub żywnościowa. Puławska 9. Pralnia”. „Niemieckiego uczę, praktyka. Dypl. inżynier, Żelazna 95a m.5”. „Inteligentny handlowiec - technik aryjczyk perfekt niemiecki, poszukuje odpowiedniej posady w przedsiębiorstwie lub instytucji”. „Sklep zabawkowy ocalały, sprzedam”.

Zaginione osoby i zagubione klasery, ratlerki i usłużny handlowiec-aryjczyk. Dziwnie brzmią te drobne ogłoszenia z wielkiej wojny.

sobota, 22 sierpnia 2009
Pocztówka z trupem


Derrick Medical History Center zajmuje się historią medycyny, ma w swoich zbiorach sporo rzadkich książek, eksponatów, zdjęć. Wśród tych ostatnich są archiwalne fotografie z sekcji zwłok. Część ich trafiła do książki "Dissection. Photographs of a Rite of Passage in American Medicine 1880 - 1930" (autorami są John Harley Warner i James M. Edmonson). A część z tej części - na internetową wystawę.
To szokujące zdjęcia. Nie tyle z powodu obecności trupów i szkieletów, co okoliczności, w jakich zostały tu uwiecznione. Prócz zdjęć, na których przyszli lekarze pozują przy stole sekcyjnym podczas zajęć są np. fotografie zbiorowe, na których z trupem fotografują się całe roczniki studentów i wykładowcy.
Są także fotografie, wysyłane jako kartki świąteczne. Z leżącym bezwładnie martwym ciałem i pochylonym nad nim studentem ("I'm awful busy" - głosi napis obok, na kartce świąteczniej z 1920 roku) albo i zaaranżowanymi scenkami, na których student i trup zamieniali się miejscami.
Zdjęcia pochodzą z przełomu wieków i z pierwszych dekad XX stulecia - właśnie wtedy moda na wykonywanie takich nietypowych wizerunków przetoczyła się przez medyczne szkoły amerykańskie (w czym dopomógł rozwój techniki fotograficznej i pojawienie się amatorskich aparatów). Potem zanikła, zostawiając takie relikty.
A skąd ten etnograficzny, uniwersalny "obrzęd przejścia" (Rite of Passage) w tytule książki? A stąd: "Medical students were understandably proud of having dissected a human cadaver. It comprised the most important initiation into a life in medicine, and took on the character of a ritual" (...) Through dissection they had been inducted into the medical profession, even if much study remained before them".
Sekcja jako rytuał inicjacyjny, wprowadzający do elitarnego grona medyków. Rytuał, podczas którego zyskuje się wiedzę, ale który wymaga zmierzenia się z własnymi odczuciami (i kulturowymi postawami) wobec ciała i śmierci. "Dissecting a cadaver also compelled students to come to terms with their own apprehensions and anxieties about death, and the bodies of the dead. The resolution of these issues gave medical students a sense of mastery and power".
Zobaczyć fizyczną stronę śmierci, by potem lepiej leczyć i ratować życie. Taki medyczny paradoks.
niedziela, 02 sierpnia 2009
Niemcy patrzą na Warszawę

Niemieccy żołnierze przygotowują Goliata

Jak wyglądało Powstanie Warszawskie od niemieckiej strony? Zbiór takich fotografii można obejrzeć na Wikimediach. Sceneria jak na powstańczych zdjęciach - warszawskie ulice i barykady. Na ich tle żołnierze w panterkach, relaksujący się po ciężkiej robocie na papierosie, przygotowujący nafaszerowanego materiałami wybuchowymi zdalnie sterowanego Goliata (na które powstańcze stanowisko go zaraz potem posłali?), podpalający miotaczami to co jeszcze nie runęło; SS-mani wsród ruin, ich sprzymierzeńcy Kozacy. I to, co równało z ziemią Warszawę: wielkie działa oraz "krowy" z poswieceniem załadowywane przez obsługę. Między tymi zdjęciami - scena wyjścia z kanału - już na terenie zajętym przez Niemców.
Fortografie udostępniane przez Wikimedia tak naprawdę pochodzą z niemieckiego archiwum państwowego - Bundesarchiv. To pokaźny zbiór, dotyczący różnych okresów - wojny (sporo materiałów z różnych frontów) i pokoju. Stamtąd jeszcze jedno powstańcze zdjęcie - oryginalnie zatytułowane Warschau - das Ende einer Rebellion. To polscy negocjatorzy warunków kapitulacji i wyprowadzenia ludności cywilnej.
I jeszcze filmowa Kronika niemiecka - która powstanie opisuje z tej samej perspektywy, pokazując jak celnie żołnierz niemiecki strzela, jak dzielnie walczy SS i jak obficie dymi bomardowana Warszawa.
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 42